شرایط نگهداری کاکتوس در منزل

یکی از گیاهانی که مقاومت زیادی دارد و به راحتی از بین نمی‌رود کاکتوس است. شرایط نگهداری کاکتوس در منزل بسیار آسان است. فقط درصورتی که بیش از اندازه به آن آب بدهیم احتمال دارد از داخل خراب شود.

خرید عمده گل و گیاه

شرایط نگهداری کاکتوس در منزل

یکی از دلایل شهرت کاکتوس، رشد آسان آن است. کاکتوس که از دسته گیاهان شاداب است از روی برگ‌های آبدار یا ریشه آن معلوم است که آب و مواد مغذی را نگهداری می‌کنند، که این امکان را فراهم می‌کند تا شرایط دشوار را تحمل نمایند. کاکتوس در بین سایر گل‌های شیره‌ای خاص است. در ادامه شرایط نگهداری کاکتوس در منزل را شرح می‌دهیم:

آبیاری کافی و به‌موقع برای کاکتوس

در واقع اکثر کاکتوس‌ها فصل رشد مشخصی دارند که معمولا اوایل بهار تا اواخر پاییز است.

کاکتوس آب را دوست دارد، این گیاهان آب را در خود نگهداری می‌کنند و آن را در زمان طولانی بی آبی مصرف می‌کنند. احتمال دارد که آبیاری بیش از حد کاکتوس را خراب نکند اما کم آبی زیاد حتما به کاکتوس آسیب می‌زند.

 

در زمانی که این گیاهان رشد می‌کنند باید حداقل هفته‌ای یکبار آبیاری شوند. زمانی که بزرگ‌تر می‌شوند به آب بیشتری احتیاج دارند. گلدان را کاملا پر آب کنید، به صورتی که آب از روزنه‌های زهکشی پایین خارج شود.

مطمئن شوید که گلدان در آب فرو نرود تا پوسیدگی و قارچ ایجاد نشود. درضمن اطمینان حاصل کنید که آب وارد ساقه کاکتوس نشود. در مجموع کاکتوس در مقایسه با دیگر گیاهان به آب کمتری نیاز دارد بنابراین با زیاد از حد آبیاری کردن آن موجب خراب شدن گیاه می‌شوید.

وضعیت آب و هوایی

یکی از شرایط نگهداری کاکتوس در منزل وضعیت آب و هوایی مناسب آن است. در فصول سرد سال، کاکتوس از آب و دما کمتر استفاده می‌کند پس هر بار مقدار کمی آب دهید. پیشنهاد می‌شود که گیاهان را بین 45 تا 55 درجه فارنهایت قرار دهید.

دمای پایین و خشکی خاک گیاه را “مقاوم” می‌کنند و باعث بارور شدن جوانه‌های گل می‌شوند. پشت یک پنجره مکان خوبی در فصل سرد سال است.

گذاشتن کاکتوس در معرض دمای خیلی پایین باعث آسیب سرمازدگی آن و ایجاد سلول‌های مرده خواهد شد. پس در زمستان، حداقل از یک پوشش معمولی بر روی گیاه استفاده نمایید. همچنین درصورتی که گیاه سرمازده شد اجزای سرمازده را جدا کنید.

انواع کاکتوس

کود کاکتوس

در زمان رشد، افزودن کود هر مرتبه که کاکتوس را آبیاری می‌کند، مناسب است. کود کاکتوس بهتر است به اندازه یکسان و برابر نیتروژن، فسفر و پتاسیم داشته باشد. درضمن در خاک کاکتوس سعی کنید از سنگریزه و شن استفاده نمایید. در زمان رشد نیز، کود گیاه را عوض نکنید.

 نور گیاه

ترجیح اکثر کاکتوس‌ها نور خورشید با نور غیر مستقیم است. درصورتی که کاکتوس نور بیش از اندازه دریافت نماید، احتمال دارد سفید شود یا هاله‌های قهوه‌ای و زرد به وجود آید. درضمن خورشید می‌تواند با نور مستقیم باعث سوختن گیاه شود.

از طرفی، زمانی که نور کمتر از نیاز جذب کند احتمال دارد گیاه شروع به ارتجاع نماید، که به عنوان کمبود کلروفیل شناخته خواهد شد. هر چند وقت یکبار گلدان را جابه‌جا نمایید تا حتی از هر طرف نور به آن بتابد و رشد کند.

گلدان

این گیاهان اغلب در گلدان‌های پلاستیکی یا گلدان سفالی رشد می‌کنند.

زمانی که گیاه اصلی تقریبا یک میلی‌متر از دو سمت گلدان فاصله داشته باشد، باید کاکتوس را در گلدان دیگری در فصل بهار کاشته شود. اگر چه، نباید گلدان بیش از اندازه بزرگتر باشد.

به منظور تعویض گلدان، باید گلدان قبلی را بشکنید تا گیاه را خارج کنید چراکه خارج کردن کاکتوس با بیلچه باعث زخمی شدن ریشه خواهد شد. در ته گلدان کمی خاک کاکتوس تازه بریزید و گیاه را روی آن بگذارید و دور آن را با خاک پر کنید.

تا 7 روز پس از تعویض گلدان، گیاه را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید و در حدی آب بدهید تا با محیط جدید سازگار شود.

بهترین گلدان برای کاکتوس، گلدانی است که عمق زیادی نداشته باشد.

آفات کاکتوس

آفات کاکتوس

یکی از آفات شایع کاکتوس شپشک‌ها هستند که خود را در لفافه‌ی بیضی و پنبه مانند استتار می‌کنند. آن‌ها می‌توانند ریشه گیاه را نیز مورد حمله قرار دهند.

آن‌ها در مقابل آفت‌کش‌ها مقاومت بالایی دارند. آلودگی‌های ریز را می‌توان با دستمال کاغذی الکلی تمیز کرد.

کنه‌های عنکبوتی نیز از آفات کاکتوس‌ها هستند که باعث زرد و قهوه‌ای شدن گیاه و در نهایت خراب شدن آن می‌شوند.

پاک کردن کاکتوس با آب صابون می‌تواند کنه‌های عنکبوتی را منهدم کند.

حشره کوچک اندازه نیز آفات کاکتوس است که به شکل دانه‌های نارنجی و برجسته روی سطح گیاه ایجاد می‌شوند. این آفات را باید به روش مبارزه با شپشک‌ها از بین برد.

روش تکثیر کاکتوس

به منظور تکثیر کاکتوس بهتر است در فصل بهار به صورت قلمه زنی اقدام شود.

در این شیوه بیشتر از کاکتوس‌های جزء جزء استفاده می‌شود. از از پایه گیاه قلمه نگیرید و سعی کنید از جوانه‌هایی که دارای تماس کمتری با گیاه هستند، استفاده نمایید.

در این امر چاقویی اره‌ای مناسب نیست، از چاقوی تیز استفاده کنید.

کاکتوس ها

معرفی برخی از انواع کاکتوس‌های رایج

  • کاکتوس آلوئه گورخری
  • کاکتوس سدوم یا ناز سدوم
  • کاکتوس اپونتیا میکروداسیس
  • کاکتوس چیلیتا
  • کاکتوس ژیمنوکالیسیوم
  • کاکتوس ستاره‌ای (آسترو فیتوم آستریاس)
  • کاکتوس توپ طلایی
  • کاکتوس کریسمس
  • کاکتوس ماه

هر نوع کاکتوس و گل و گیاه را که بخواهید خریداری کنید می‌توانید از طریق بازار روز ایرانیان اقدام کنید.

بازار روز ایرانیان با ارائه اپلیکیشن فروشگاه آنلاین میوه و سبزیجات خرید عمده گل و گیاه را نیز آسان کرده است.

اشتراک مطلب در شبکه های اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *