View more
کاربرد قرارداد اجاره زمین کشاورزی چیست؟

کاربرد قرارداد اجاره زمین کشاورزی چیست؟

حتما می‌دانید که امکان اجاره ملک مسکونی یا زمین کشاورزی وجود دارد، اگرچه قرارداد اجاره برای هر یک فرق دارد و بندهای آن هم با یکدیگر فرق می‌کند. در این مقاله از بازار روز ایرانیان به کاربرد قرارداد اجاره زمین کشاورزی می‌پردازیم. چگونگی اجاره دادن زمین کشاورزی نسبت به سایر ملک ها تفاوت دارد.

کاربرد قرارداد اجاره زمین کشاورزی

در قرارداد اجاره زمین کشاورزی، صاحب زمین در ازای مبلغ مشخصی و برای مدت معینی، زمین کشاورزی خود را به مستاجر کرایه می‌دهد، اگرچه در این نوع قرارداد، مبلغ اجاره در مقایسه با موارد دیگر فرق می‌کند و این موضوع به چگونگی توافق طرفین وابسته است، آن همان بهای مربوط به سود بدست آمده از برداشت محصول و فروش آن می باشد که باید صاحب زمین و مستاجر نسبت به آن و میزان محصول و درصد آن به عنوان بهای اجاره به توافق برسند.

موجر این توانایی را دارد که با مستاجر قرارداد اجاره ببندد و زمین نباید متعلق به دولت یا سازمان‌های دولتی باشد، درضمن زمین نباید داخل شهر باشد.

شرایط و ضوابط موردنیاز برای تنظیم قرارداد اجاره زمین کشاورزی

شرط اولیه و مهم هر نوع قراردادی این است که صاحب ملک و مستاجر بالغ و عاقل باشند، قرارداد باید کتبا بسته شود و صرفا به قرارداد شفاهی  نمی توان اکتفا کرد. کاربرد قرارداد اجاره زمین کشاورزی  به صورت کتبی در حل دعوی بسیار زیاد است.

قبل از امضا کردن قرارداد، طرفین باید آن را کامل بخوانند تا از مناسب بودن آن برای رسیدن به اهدافشان مطمئن شوند.

این قرارداد باید توسط دو شاهد نیز به امضا برسد و در دو نسخه تنظیم شود و یکی از آن ها را صاحب زمین و دیگری را مستاجر نگه دارد.
وقتی که زمان قرارداد تمام شد، مستاجر وظیفه دارد که زمین زراعی را به صاحب زمین تحویل دهد، اگرچه امکان دارد که صاحب زمین قرارداد را برای سال آینده نیز تمدید نماید.
اگر صاحب زمین بر روی زمین خود، درخت یا چاهی دارد باید در قرارداد اجاره درج شود و مستاجر نباید آسیبی به آن برساند و درضمن چگونگی استفاده مستاجر از این موارد موجود بر روی زمین کشاورزی، باید تعیین شود و همچنین ذکر شود که اگر آسیبی زده شد مستاجر باید خسارت آن را جبران کند.

اجاره زمین کشاورزی

اجاره زمین کشاورزی

کاربرد قرارداد اجاره زمین کشاورزی به صورت شفاهی بین صاحب زمین و مستاجر

اگر که قرارداد شفاهی بین صاحب زمین و مستاجر بسته شده باشد و قرارداد کتبی منعقد نشده نباشد، تنها شهادت شاهدان می تواند برای فیصله دعاوی مربوط به ملک سندیت داشته باشد درغیراینصورت این دعاوی و اثبات حقانیت دو طرف پیچیده می شود. یکی از مشکلات بزرگ نبودن مدرک کتبی است و بدون سند و دلیل نمی توان یکی از طرفین را مقصر دانست.

چگونه می توان برای اجاره زمین کشاورزی قرارداد بست؟

موضوع اجاره ملک در رابطه با املاک مسکونی و کشاورزی رایج است و قرارداد اجاره در رابطه با هر یک از این املاک مقررات مربوط به خود را داراست که کلیه این قوانین و مفاد در قرارداد اجاره زمین کشاورزی درج می شود.

در بستن قرارداد اجاره زمین کشاورزی باید مدت زمان اجاره، اتمام اجاره و متراژ زمین علاوه بر اجاره بها باید در قرارداد آورده شود و همچنین باید به توافق برسند که نباید تغییر ماهیت زمین توسط مستاجر ایجاد شود و یا دخل و تصرفی در آن به وجود آید.

قانون قرارداد اجاره زمین کشاورزی

اجاره زمین کشاورزی

اجاره زمین کشاورزی از قانون مدنی تبعیت می‌کند.

پرسش: فردی زمین کشاورزی خود را به مستاجری کرایه داده و به دلیل به اتمام رسیدن مدت زمان اجاره، درخواست تخلیه زمین خود را کرده است، پرسش این است که آیا صاحب زمین می تواند به عنوان تخلیه، زمین را را پس بگیرد و حکم تخلیه صادر کند یا صاحب زمین باید درخواست خلع ید کند چون براساس بند ۲ ماده مقررات ۲ که در مرداد سال 56 تصویب شده ارتباطات صاحب زمین و مستأجر، اراضی مزورعی و غیر مزروعی، مقررات روابط موجر و مستأجر را شامل نمی شود و آیا خلع ید و تخلیه هر دو کلمه مترادفند که استفاده از آن برای رفع تصرف مشکلی دارد یا خیر؟

دیدگاه سازمان کل حقوقی قوه قضائیه

همان طوری که در بند ۲ ماده قانون ارتباطات صاحب زمین و مستأجر مصوب ۱۳۵۶ نیز ذکر شده است، اجاره زمین های کشاورزی و مزروعی، از این مقررات تبعیت نمی کند و پیرو قوانین مدنی است. براساس ماده ۴۹۴ قانون مدنی با به اتمام رسیدن مدت اجاره، اگر موجر با ادامه استفاده مستأجر از زمین یا اجاره آن رضایت نداشته و مستأجر نیز نمی خواهد تخلیه کند و زمین را تحویل دهد، صاحب زمین می تواند تقاضای خود را با عنوان تخلیه یا تخلیه ید ارائه دهد و زمین خود را پس بگیرد، درضمن به دلیل این که بستن اجاره براساس ماده مرقوم با به اتمام رسیدن مدت اجاره، برطرف می شود، صاحب زمین می تواند دعوی خود را تحت عنوان خلع ید نیز ارائه دهدد و درمجموع عناوین تخلیه ید و خلع ید مقرارت با هم فرقی ندارند و صاحب زمین هر یک از عناوین ذکر شده را برگزیند دعوی قابل پیگیری خواهد بود.

اگر در رابطه با تنظیم قرارداد های اجاره به مشکلی برخورد کردید و در رابطه با کاربرد قرارداد اجاره زمین کشاورزی سوالی داشتید می توانید از وکیل کمک بگیرید یا امور خود را به مشاوران حقوقی بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *