View more
نحوه نگهداری از گل و گیاه خانگی (نکات اساسی)

نحوه نگهداری از گل و گیاه خانگی (نکات اساسی)

نحوه نگهداری از گل و گیاه خانگی به شرایط خاصی وابسته است زیرا در حال حاضر انواع و اقسام گیاهان آپارتمانی وجود دارند. علاوه براین اکسیژن برای همه گل و گیاهان ضروری است.

مقاله امروز بازار روز ایرانیان درباره نحوه نگهداری از گل و گیاه خانگی است، ممکن است همین نکات جزیی و کوچک در داشتن گیاهانی بانشاط کمک رسان شما باشد، اکثر افراد به دلیل عدم رعایت همین مسائل کوچک در نحوه نگهداری از گل و گیاه خانگی باعث خشک و زرد شدن برگ آن ها می شوند.

نکات مهم در نحوه نگهداری از گل و گیاه خانگی

مجهز بودن به 4 نوع کود و سم در منزل

افرادی که گل و گیاه در خانه نگهداری می کنند و بیش از 4 گل در خانه دارند کود ها و سم هایی که معرفی می کنیم را تهیه کنند و در منزل داشته باشند:

  1. یک نوع سم سیستماتیک یا تماسی حشرات مانند دیازینون که برای مصارف خانگی پیشنهاد می شود را در منزل داشته باشید.
  2. همواره یک قارچ کش مانند مانکوزب در منزل نگهداری کنید باشید .
  3. یک نوع کود تقویت کننده و کود آهن داشته باشید.
  4. لوازم موردنیاز باغبانی در منزل مثل آبپاش و قیچی کشاورزی و وسایل لازم برای قلمه زدن را نیز تهیه نمایید زیرا آب پاش جهت تامین رطوبت گیاهانتان و قیچی کشاورزی به منظور هرس و قلمه گرفتن مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشگیری از بروز بیماری گیاهان و یا خشک شدن آن‌ها

فراموش نکنید که ایده‌آل‌ترین نحوه نگهداری از گل و گیاه خانگی پیشگیری است. جای تاسف دارد که هنوز مصرف درست و منطقی انواع سموم کشاورزی در کشور ما در میان عموم فرهنگ سازی نشده است و مردم از مصرف این سموم برای پیشگیری اجتناب می کنند و به همین خاطر دائما با مشکلاتی در حوزه نگهداری گیاهان مواجه می‌شوند.

درصورتی که این سموم در زمان درست و به اندازه کافی به منظور پیشگیری مورد استفاده قرار بگیرد علاوه براینکه مشکلی ایجاد نمی شود و ضرر ناشی از خرابی گیاهان به دلیل قارچ گرفتگی را نیز متحمل نخواهید شد. اگر در زمان درمان در دز بالا سم استفاده کنید از هر سمت و سویی زیان خواهید دید. بنابراین پیشنهاد میشود با پیشگیری کمک رسان گل و گیاه خود باشید نه با درمان .

سم پاشی در پایان سال

گل و گیاه خانگی

یکی از نکات اساسی در نحوه نگهداری گل و گیاه خانگی این است:

درصورتی که روز های آخر ماه اسفند باغچه خانه ی خود را سم پاشی نمایید خیالتان از وجود شته و سایر حشرات و کرم ها در فصل بهار راحت است به ویژه اگر از سم خاک استفاده نمایید، در شرایطی که سموم قارچ کش را مورد استفاده قرار دهید هیچ نوع قارچی روی برگ و ساقه ایجاد نمی شود..

تفکیک گیاهان مشکوک به بیماری از گیاهان سالم

گیاه مانند همه ی ما انسان ها جان دارد و نفس می کشد بنابراین باید مراقب آن بود. از آنجایی که ما برای پیشگیری واکسن می زنیم یا با مشاهده کوچکترین نشانه های بیماری به پزشک مراجعه می کنیم و از تماس دست و نزدیک شدن به اطرفیانمان برای احتمال مسری بودن بیماری دوری می کنیم، این شرایط برای گیاهان نیز یکسان است و باید با مشاهده اولین علائم مریضی احتمالی آن را از سایر گیاهان جدا کنید تا بیماری به دیگر گیاهان سرایت نکند .

تفکیک برگ های زرد و گندیده از دیگر برگ های سالم

از دیگر از نکات مهم در نحوه نگهداری از گل و گیاه خانگی این است که برگ هایی که سوخته و زرد شده اند یا قارچ گرفته اند  را از دیگر برگ های سالم جدا کنید چراکه برگ های خراب شده دیگر قابل ترمیم نیستند و ماندن آن ها روی گیاه به دیگر برگ ها و شاخه های گیاه صدمه می زند بنابراین در صورت مشاهده فورا باید آنها را جدا کنیم تا از زرد شدن بقیه ممانعت کند.

خاک را عوض نکنید

تا جایی که امکان دارد خاک گیاه را عوض نکنید، عوض کردن خاک باعث می شود به ریشه گیاه شوک وارد شده و احتمال خراب شدن گیاه فراهم شود. اما می توانید خاک را تقویت نمایید یا اگر آفت دارد سم پاشی و پاکسازی نمایید. در مواقع خیلی ضروری نیز عوض کردن خاک باید در موقعیت و در زمان خاص خودش صورت بگیرد. درضمن منظور از عوض کردن خاک عوض کردن گلدان نمی باشد، اگر ریشه هوا نخورد و گیاه به صورت قالبی از گلدان درآورده شود و به گلدان دیگری منتقل شود مشکلی به وجود نمی آید و به فصل و زمان خاصی هم نیاز نیست.

انتخاب گیاهان سازگار با محیط

وقتی که می خواهید یک گل خریداری کنید قبل از آن خوب تحقیق کنید و گیاهی سازگار با محیطی که می خواهید گیاه را نگهداری کنید انتخاب و خرید نمایید تا در نگهداری گیاه با مشکل مواجه نشوید.

سم پاشی گیاه

بهتر است بعد از تهیه گیاه از هر گلفروشی آن را اول هر چهار روز یکبار برای سه بار با سم های قارچ کش سم پاشی نمایید تا حشرات مضر آن از بین بروند. بنابراین همان اول به جمع سایر گیاهان خود وارد نکنید.

نحوه نگهداری گل و گیاه خانگی

فورا برای درمان و کنترل اقدام نمایید

در صورتی که نشانه هایی مثل لکه سوختگی، قارچ، پیچیدگی، شته و… مشاهده کردید، سریع به فکر حل مشکل باشید، زیرا برطرف کردن مشکل و ترمیم گیاه در ابتدا که کم و جزیی است خیلی آسان تر از درمان بیماری پیشرفته می باشد.

دقت کنید که این نکات مهم گفته شده در مقاله بازار روز ایرانیان در رابطه با کلیه گیاهان خانگی، بیرونی و آپارتمانی، کاکتوس و … صدق می کند و این مقاله را برای همه افرادی که در منزل گل و گیاه نگهداری می‌کنند ارسال کنید تا آن ها نیز در نحوه نگهداری گل و گیاه خانگی با مشکل روبه رو نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *