View more
نحوه ساخت گلخانه در خانه

نحوه ساخت گلخانه در خانه

از آنجایی که بازار محصولات کشاورزی همیشه پررونق است، نحوه ساخت گلخانه برای اکثر افراد مهم شده است. یکی از مهم ترین فاکتور های پرسود بودن بازار کشاورزی شاید افزایش جمعیت و استقبال عمومی از محصولات طبیعی باشد.

اما امروزه با وجود مسائل اقتصادی و نوسانات دلار، این حوزه نیز با مخاطرات جدی مواجه شده، اما راه حل چیست؟ نمی توان دست روی دست گذاشت و به منظور پر کردن بازار صیفی جات به صادرات بیش از حد این محصولات روی آورد. بهتر است از علم مدرن کشاورزی کمک گرفت و راه سرزمین های صنعتی مدرن را در این زمینه دنبال کرد. یکی از روش های خوب، ساخت گلخانه ها به منظور کاشت محصولات می باشد. در این مقاله از بازار روز ایرانیان قصد داریم تا نحوه ساخت گلخانه و راه اندازی آن را توضیح دهیم.

راه اندازی گلخانه در خانه

در صورتی که شما هم به دنبال نحوه ساخت گلخانه خانگی هستید، اما نمی توانید برای ساخت آن بیش از حد هزینه کنید، پیشنهاد می شود محیط غیرقابل استفاده اطراف خود مثل حیاط و پشت بام را انتخاب کنید.

به منظور عایق بهتر و دوام بیشتر، اسکلت گلخانه را با قاب فلزی و پلاستیک های دارای uv ایجاد کنید زیرا دفع کننده اشعه ‌های آسیب رسان خورشید هستند اما عایق ‌های معمولی زیر نور آفتاب قابلیت ذره بینی دارند که برای رشد گیاهان به ویژه صیفی جات ضرر دارد. این عایق ها با نوع پلاستیکی اش تفاوت زیادی ندارد، اما در نهایت نقش مهمی دارد.

برای ساخت گلخانه خانگی، بهترین و با صرفه ترین روش آب رسانی، روشی است تا با یک بار هزینه، همیشه قابل استفاده باشد.
به منظور نصب این سیستم در 50 مترمربع، تقریبا یک میلیون تومان نیاز است. در این روش آب رسانی یک مخزن آب و تقریبا 50 متر لوله یک ونیم اینچی و یک پمپ آب متوسط نیاز است. نکته اساسی در این سیستم این است که در مصرف آب صرفه جویی می شود.

حال باید برای محل کاشت نهال فکری کنید که می توانید به دو شیوه بالشتکی و ناودانکی انجام شود. شیوه بالشتکی هزینه زیادی نمی خواهد، اما به دلیل استفاده از گلدان های پلاستیکی، یک بار قابل استفاده می باشد. عمر و مقاوت نوع ناودانکی بالاست، از این رو پیشنهاد بهتری محسوب می شود. در روش ناودانکی از لوله‌های نصفه از جنس گالوانیزه که درون آن ها خاک ریخته می شود، استفاده خواهد شد. به این ترتیب می توانید یک گلخانه ردیفی داشته باشید.

محصولی که می خواهید در گلخانه خود بکارید را انتخاب کنید و سپس خاک مناسب برای آن را تهیه کنید. به منظور تهیه خاک برای 50 متر مربع گلخانه، تقریبا 150 هزار تومان باید هزینه نمایید.

ساخت گلخانه

مزایای ساخت گلخانه

گلخانه قسمت محدودی از محیط است که در آن عوامل طبیعی را می توان کنترل کرد، به طوری که به منظور کشت پراکنده و تولید محصول خارج از فصل، فضای مناسبی را فراهم می کند. از طرفی در کشت و برداشت محصولات به روش گلخانه ای به مصرف زیاد آب نیاز نیست که این موضوع با توجه به مسئله کم آبی کشور مهم شمرده می شود.

از طرفی به دلیل کم آبی کیفیت خاک ‌های حاصلخیز زیر کشت کاهش پیدا می کند؛ که در گلخانه به علت کنترل  کردن این موضوع، افت کیفیت نخواهید داشت و تولید محصولات کشاورزی افزایش پیدا می کند.

در کشاورزی سنتی، مزرعه دار باید یا منتظر باران باشد یا دعا کند که طوفان وحشتناک تمام شود در صورتی که در کشاورزی مدرن، کشاورز می تواند تقریبا کل عوامل تاثیرگذار در رشد گیاهان را کنترل کند. از این رو خطرات کمتری آن را تهدید می کند. درضمن گلخانه ‌ها می توانند با کنترل عوامل تاثیرگذار در رشد گیاه، مشخص کنند، برداشت چه زمانی انجام می شود. این گونه می توان محصول را دقیقا در بازه زمانی که درخواست بازار برایش زیاد است، به بازار عرضه کرد و در نهایت سود بالایی از آن داشت.

از دیگر مزیت های گلخانه ها می توان به کاشت و بازدهی بالای محصولاتی اشاره نمود که در اکثر سرزمین ها بسیار متفاوت رشد و پرورش پیدا می کنند. با این امر تا حد بسیاری می‌توان از خروج ارز از ایران جلوگیری کرد و محصولات وطنی فرنگی را وارد بازار نمود.

در نهایت می توان بیان کرد که محصولات گلخانه ای در مقابل محصولات کشاورزی سنتی از نظر کیفیت نیز  بالاترند و طرفداران بیشتری دارند و همین موضوع میزان سوددهی محصولات را افزایش می دهد.

آموزش ساخت گلخانه

به منظور ساخت گلخانه باید تعدادی مرحله را طی کنید که اساسی ترین آن، اخذ مجوز از نهاد جهاد کشاورزی می باشد. این ارگان جهت اعطای مجوز گلخانه به شما، تعدادی شروط قرار می دهد که اصلی ترین آن وجود تجهیزات کافی (مربوط به مسئله کنترل دما و آب رسانی) برای گلخانه است. در این رابطه شما برای سیستم گرمایشی به تجهیزاتی که در ادامه شرح می شود احتیاج دارید.

دستگاه مرکزی: دستگاه شوفاژ (گلخانه هایی که متراژ آن ها بالای 0.4 هکتار است) در این دستگاه از بخار آب داغ استفاده خواهد شد.

دستگاه موضعی: این سیستم سه نوع بخاری دارد، بخاری‌ های پراکنده، بخاری های همرفتی، بخاری های تابشی با انرژی کم.

دستگاه سرمایشی نیز در حقیقت شامل دو دست کلی می‌شود. دستگاه خنک کننده مناسب فصل گرم سال که در این سیستم فن وپد (رایج ترین مدل این سیستم) و دستگاه سرمایشی ایجاد کننده مه باید برای گلخانه مهیا شود و دستگاه سرمایشی مناسب فصول سرد سال که در این مدل، سیستم تیوپ یا پنکه ضروری است تا کارشناس جهاد کشاورزی تاییدیه را صادر کند

تهیه و نصب ژنراتور (برق اضطراری)، ترموستات و دستگاه آبیاری با فشار زیاد نیز به عنوان شرایط اولیه نهاد، به منظور انجام بازدید اولیه ضروری است.

اخذ جواز از سازمان جهاد کشاورزی
پس از اینکه گلخانه مجهز شد، برای اخذ مجوز باید با به همراه داشتن مدارک مورد نیاز به مدیریت سازمان جهاد کشاورزی مراجعه کنید.

گلخانه خانگی

مدارک لازم برای اخذ جواز از سازمان جهاد کشاورزی

 • گواهی مالکیت رسمی یا قولنامه ‌ای یا اجاره نامه چند ساله. ارگان رسمی ازجمله شورای محل یا جهاد کشاورزی باید اجاره نامه یا قولنامه را تایید کرده باشد.

  ارائه مدارکی که نشان دهد شما می توانید آب مصرفی را از چاه، چشمه، رودخانه و یا کانال تامین کنید. همچنین اگر پروانه بهره برداری از چاه دارید ارائه دهید.

  آب مصرفی گلخانه باید در یکی از آزمایشگاه ها، مورد آزمایش قرار گرفته و نتیجه مثبت آن به سازمان جهاد کشاورزی ارائه شود.

  جهت همکاری در گلخانه‌هایی که مساحت زیر کشت آن‌ها بالای 5 هکتار باشد باید کارشناس کشاورزی معرفی شود.

 • بعد از اینکه کلیه مدارک ارائه داده شد و از دیدگاه اداره جهاد کشاورزی تایید شد و همچنین پذیرش کارشناس بازرس از وضعیت ابتدایی گلخانه به این اداره ارسال شد، مجوز به مرحله صدور خواهد رفت.
 • چگونه می توانیم کشاورزی مدرن را شروع کنیم؟

 • مرحله اول بعد از اخذ جواز، درمورد کاشت محصول می باشد. به منظور کاشت گیاه به دو شیوه می توانید اقدام کنید. شیوه سنتی کاشت دانه و شیوه کاشت نشاء. متخصصان کشاورزی بر این باورند که کاشت نشاء بسته به دلایلی که در ادامه گفته می شود مزایای اقتصادی بیشتری نسبت به کاشت بذر دارد:
 • بازه زمانی طولانی بهره بری در نوع کاشت بذر
 • احتیاج به نیروی کار بیشتر هنگام انتقال بذر‌ها به گلخانه
 • حجم دور ریز بذر‌ها در حین ذخیره کردن و در حین رشد آن‌ها زیاد است.

در روش کاشت بذر کشاورز از مرغوبیت گیاه حاصله از بذر مطمئن نیست اما در کاشت نشاء از نظر قابل تشخیص بودن سطح کیفیت گیاه و امکان برگزیدن گیاهان سالم و کاهش آب مورد استفاده، صرفه اقتصادی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *