View more
نحوه خرید و نگهداری گل آپارتمانی فیکوس لیراتا

نحوه خرید و نگهداری گل آپارتمانی فیکوس لیراتا

انواع فیکوس به خصوص گل آپارتمانی فیکوس لیراتا یکی از شیک ترین و دکوراتیو ترین گیاهان آپارتمانی به شمار می آید که به آن فیکوس آفریقایی نیز می گویند که بسیار محبوب و پرطرفدار است. امروزه خرید انواع گل آپارتمانی پیچیده و دشوار نیست و به راحتی می توان برای خرید آنلاین گیاهان آپارتمانی یا خرید حضوری از گل فروشی معتبری اقدام کرد.

خرید گل آپارتمانی فیکوس لیراتا به زیبا شدن خانه شما کمک شایانی می کند، یک گوشه آرام در خانه برای این گل بهترین محل قرار گیری است. به منظور مراقبت و حفظ سلامتی این گیاه آپارتمانی باید نکات نگهداری آن را رعایت کنید. در واقع نحوه نگهداری فیکوس آفریقایی مثل سایر اعضای خانواده‌ی فیکوس آسان است و می ‌توان در محیط کار و یا اداره ها نیز آن را مورد استفاده قرار داد. برای آشنایی با نحوه نگهداری گیاه آپارتمانی فیکوس لیراتا تا انتهای این مقاله همراه بازار روز ایرانیان باشید.

معرفی و خرید گیاهان آپارتمانی فیکوس

فیکوس ها مجموعه ی بزرگی هستند که هم اسم هر نوع فیکوس فرق می کند و هم از لحاظ ظاهری باهم تفاوت های بسیاری دارند. همانطور که گفتیم فیکوس لیراتا یکی از پرطرفدارترین های این مجموعه ی بزرگ هستند و می ‌توان آن ها را به آسانی در آپارتمان قرار داد.

گیاه آپارتمانی فیکوس لیراتا با اسم تجاری( fiddle leaf fig )  بومی نواحی گرمسیری آفریقا بوده و در محیط طبیعی وطن خود قد آن به دوازده متر نیز می رسد اما در آپارتمان رشد آن به کندی صورت می گیرد. از آنجایی که این گل آپارتمانی برگ های سبز و بزرگ رو به بالایی دارد که این برگ ها به ویالون شباهت دارند، به گل فیکوس لیراتا، گیاه برگ ویولونی نیز می گویند. این گل به هوای معتدل و مرطوب نیاز دارد اما وضعیت جوی متفاوت از آن را هم متحمل می شود. برگ های پهن و حالت کشیده ی فیکوس ویولونی، آن را برای دکوراسیون دفتر کار یا محیط زندگی بسیار ایده آل نموده است.

اگر تمایل به خرید گل آپارتمانی فیکوس لیراتا دارید می توانید از طریق بازار روز ایرانیان اقدام کنید تا گیاه سالم و بدون آفت در کوتاه ترین بازه زمانی ممکن به دست شما برسد.

گل آپارتمانی فیکوس لیراتا

نحوه نگهداری گل آپارتمانی فیکوس آفریقایی

فیکوس آفریقایی یا فیکوس ویالونی نیز مثل سایر اعضای خانواده خود از شرایط نگهداری ساده ای برخوردار است و صرفا با رعایت چند نکته معمولی در مورد آن می ‌توانید از داشتن یک فیکوس سبز و زیبا برخوردار باشید.

نور کافی

این گل آپارتمانی به نور غیر مستقیم متوسط بیشتر از نور مستقیم علاقه دارد. بهتر است این گیاه را در نزدیکی پنجره جنوبی قرار دهید. توجه داشته باشید که نور اگر بسیار کم باشد باعث ریزش برگ های زیبای آن خواهد شد و اگر نور بسیار زیاد دریافت شود، رشد آن بهتر خواهد شد. توصیه می شود هر 7 روز یک مرتبه گلدان را بچرخانید تا ساقه ی آن به سمت نور خم نشود.

آبیاری  صحیح

زمان مناسب برای آبیاری پس از بررسی خاک و اطمینان از خشکی آن می باشد. از آنجایی که این گیاه دارای برگ های پهنی است، بنابراین حجم بیشتری از آب آن بخار می شود به این معنی است که این گیاه تقریبا به آب زیادی نیاز دارد. دقت کنید که اگر بیش از حد آبیاری شود یا از طرفی آبیاری بسیار کم باشد در هر دو صورت منجر به ریزش برگ ها می شود و از این رو حتما باید پیش از آبیاری خاک را بررسی کنید. همچنین توجه کنید که گلدان دارای زهکش باز باشد تا آب اضافی بتواند به آسانی از آن گذر کند زیرا گل فیکوس لیراتا به قارچ حساسیت زیادی دارد و احتمال دارد به آسانی ریشه آن پوسیده شود. دقت داشته باشید که حتما همزمان با خرید این گیاه آپارتمانی یک قارچ کش هم تهیه کنید.

گل آپارتمانی فیکوس لیراتا

کود و خاک مناسب

این گل آپارتمانی به خاکی سبک با زهکش بالا و مواد مغذی بسیاری احتیاج دارد. ترکیب پیت ماس و پرلیت به منظور بهرمندی از گیاهی سبز و سالم توصیه می شود. دقت داشته باشید که خاک حتما از زهکشی بالایی برخوردار است.

در بازه زمانی رشد یعنی بهار و تابستان هر سی روز یک بار کود های شیمیایی مایع برای تقویت گیاه را مورد استفاده قرار داد. توجه کنید که اگر به این گیاه کود زیادی بدهید ممکن است برگ ها و ریشه گل بسوزد و گیاه کاملا از بین برود.

دمای متعادل

گیاه آپارتمانی فیکوس لیراتا به دمایی شبیه به دمای وطن خود احتیاج دارد که بهترین بازه 15 تا 27 درجه سانتی گراد می باشد. دقت داشته باشید که این گیاه به تغییرات دمایی حساسیت نشان می دهد و ریزش برگ پیدا می کند.

رطوبت  کافی

از آنجایی که زادگاه این گیاه گرم و مرطوب است، در محل نگهداری خود نیز به رطوبت بالایی احتیاج دارد و می ‌توانید از روش های مختلف رطوبت موردنیاز گیاه را تامین کنید. برای مثال یکی از روش های خوب برای افزایش رطوبت شبیه سازی جزیره و غبار پاشی در طول روز می باشد. دقت کنید که غبار پاشی را با آب جوشیده ی سرد شده و یا آب بدون املاحی که برای مدتی در محلی ساکن بوده است انجام دهید تا از لکه های سفید روی برگ های گیاه ایجاد نشود.

نظافت گیاه

دلیل زیبایی این گل آپارتمانی، برگ های سبز و بزرگ آن است و کثیف و لک شدن آن ها باعث می شود که زیبایی همیشگی را نداشته باشد. از این رو توصیه می شود هر 5 روز  یک بار برگ های افیکوس لیراتا را با دستمال مرطوب تمیز کنید. در صورتی که لکه ها با مشکل تمیز ‌شوند، پیشنهاد می شود با شیر برگ های گیاه را برق بیاندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *