View more
انواع سموم گیاهی چه عوارضی دارند؟

انواع سموم گیاهی چه عوارضی دارند؟

سموم گیاهی: گاهی لازم است که برای ازبین بردن آفات کشاورزی از سموم مختلفی استفاده کنیم اما این سموم روی خود گیاه و محصول نیز تاثیر گذارند شاید برای شما سوال باشد که انواع سموم بر روی گیاهان چه عوارضی دارند؟ ما در این مقاله از بازار روز ایرانیان پاسخ سوال شما را می دهیم. همراه ما باشید.

مسموم شدن به دلیل مصرف بیوره  (Biuret toxicity)

کوده اوره ازجمله کودهای مصرفی می باشد که به آن کود شکری نیز می‌گویند. این کود در سطح دنیا از پر استفاده‌ترین و کم قیمت‌ترین کودهای شیمیایی ازتی به شمار می‌آید. این کود دارای تقریبا ٤٦ درصد ازت است و حلالیتش در آب بسیار بالاست، از این رو به منظور تهیه کود مایع و پاشیدن بر روی گیاه استفاده می‌شود. در امر پاشیدن آن روی گیاه احتمال دارد که کود اوره کمی ماده سمی بیوره داشته باشد که این میزان نباید از یک اندازه مشخص بیشتر باشد.

درخت‌های مرکبات نسبت به دیگر گیاهان به بیوره حساسیت بیشتری نشان می‌دهند. بیوره به دلیل گرمای بیش از حد در پروسه تولید اوره، به وجود می‌آید. این سمیت بیوره به دلیل مصرف کود اوره ایجاد می‌شود. نشانه‌های برگی به شکل پدیدار شدن لکه‌های زرد نامرتب است که از سر برگ آغاز می‌شود. برگ‌های جوان در مقایسه با برگ‌های پیر بیشتر دچار این عارضه می‌شوند. برگ‌هایی که اینگونه آسیب می‌بینند مجددا سبز نخواهند شد. نشانه‌های این سمیت به مسومیت‌های خشکی و پرکلرات‌ها شباهت دارد. میزان شایع بودن کلروز به وجود آمده از سمیت بیوره در میوه پرتقال در مقایسه با دیگر کلروزهای پرکلراتی بیشتر است.

در کشاورزی کشور ما به خصوص شمال ایران، کود اوره در میان کودهای شیمیایی، بیشترین میزان استفاده را دارد. کود اوره همچنین بعد از تجزیه به موادی مانند آمونیاک، نیتریت و نیترات تبدیل خواهد شد. اگر هوا بیش از حد گرم باشد یا آب در زمین راکد باشد و همچنین در صورت بالا بودن PH خاک، آمونیاک چند برابر شده و از دسترس گیاه خارج خواهد شد. از آنجایی که نیتریت و نیترات بار منفی دارند، رس های خاک آن‌ها را جذب نمی‌کند و صرفا بعد از شستن رس‌ها به اعماق زمین رفته و در آخر وارد سفره آب‌های زیرزمینی می‌شوند و به دنبال آن گیاه مانند برنج یا سایر گیاهانی که در شمال کشور کشت و برداشت می‌شوند را بیمار می‌کند. در صورت مصرف این محصولات توسط انسان یا دام، سلامت آن‌ها را نیز به خطر می‌اندازد چراکه اوره زیادی جذب بدن آن‌ها خواهد شد.

انواع سموم گیاهی

انواع سموم گیاهی

سوختگی و مسمومیت ایجاد شده به دلیل مصرف کودهای شیمیایی (Fertilizer burn)

افراط در مصرف کودها باعث سوختگی برگ گیاه و میوه می شود به ویژه در صورتی که در حین تماس، روی آن‌ها مرطوب باشد. از این رو پیشنهاد می‌شود کود های شیمیایی را به اندازه صحیح و مناسب که درخت نیاز دارد مورد مصرف قرار دهید و از افراط در مصرف آن ها پرهیز کنید. اگر کودهای شیمیایی به شکل غیر محلول بر روی برگ ها پاشیده می شوند باید روی درخت و گیاه در هنگام کود پاشی خشک باشد.

مسمومیت و سوختگی ناشی از سموم تدخینی

ضدعفونی و تمیز کردن خاک انبار با سم هایی مثل متیل بروماید، Chloropicrin ، متام سدیم، methylisothiocyanate و دیکلروپروین سبب کاهش یا از بین رفتن عفونت های میکوریزی خواهند شد که همزیست ریشه ها هستند و برای رشد نهال های مرکبات بسیار توصیه می شوند.

نشانه های این مسئله به شکل رشد آرام و کم نهال (بذر) کلروز در برگ ها با کناره های نکروتیک و ریزش پیش از بلوغ برگ ها مشاهده می شود. ظاهرا ریشه ها سالمند، اما این درختان با وجود زنده ماندن، رشد چندانی نداشته و کوتاه می مانند. به دلیل عملیات قارچ های میکوریز، عناصر فسفر، روی و مس توسط ریشه درخت جذب می شوند.

لذا به دلیل نبود این قارچ های سودند، میزان این عناصر در گیاه کم می شود اما احتمال دارد درصد عناصر دیگر در گیاه افزایش یابد. افزودن این قارچ ها به انبار احتمال دارد این مسئله را برطرف کند اما افزودن مقادیر زیاد در سطح بازرگانی در دسترس نیست. زیاد شدن مصرف کود های فسفره تقریبا باعث اصلاح این عارضه شده، اما ازطرفی سبب کمبود دیگر عناصر کم مصرف می شود.

به منظور جلوگیری از این مسئله می توان سطح ضدعفونی نشده شامل قارچ های میکوریز در بخش های عمیق خاک زنده بمانند. راه حل دیگر، افزودن خاک ضدعفونی نشده دارای قارچ های میکوریز به خاک های ضدعفونی شده می باشد. اما این امر احتمال دارد سبب افزایش خطر پیدایش دوباره پاتوژن ها شده و لزوم ضدعفونی مجدد خاک را موجب می شود. میزان سمیت این محتویات بسیار بوده و برای آدم و محیط زیست خطرآفرین می باشند.

بدلیل اثرات بد این مواد در محیط زیست و تخریب لایه ی ازون، روزانه مصرف آن کمتر می شود.

آسیب‌های ناشی از آفت کش‌ها (Pesticide spray injuries)

درصورتی که آفت کش ها به صورت غلط استفاده شوند، برخی از موادی که در آن ها وجود دارند خسارت در برگ و میوه به وجود می آورند. در ترکیب کردن مواد گوناگون در یک ظرف، باید دقت زیادی به خرج داد. پیشنهاد می شود تعداد موادی که در یک ظرف با هم ترکیب می شوند را به کمینه رسانید.

اگر روغن هایی که مخصوص درختان مرکبات هستند براساس دستور مصرف روی آن ها بپاشید، تقریبا خطری ندارند. اما در صورتی که در هوای گرم و یا زمانی که درختان دچار کم آبی باشند، استفاده شوند احتمال دارد خسارت وارد کنند. اگر در اثر پاشیدن روغن، برگ ها آسیب ببینند خیلی زود می ریزند. در خسارت های حاد، حتی احتمال دارد میوه ها نیز ریزش داشته باشند.

انواع سموم گیاهی چه عوارضی دارند؟

انواع سموم گیاهی چه عوارضی دارند؟

مسمومیت و سوختگی گیاه در اثر حشره کش‌ها و قارچ کش‌ها:

در صورت وجود آفات از حشره‌ کش‌‌ها استفاده می شود، اما استفاده از آن‌ها باعث سوختگی گیاه می‌شود. این سمیت غالبا به دلیل انتخاب اشتباه از حشره‌کش یا میزان مصرف نادرست باشد. این ترکیبات از لحاظ کیفی و زیبایی، گیاهان زینتی را تحت تاثیر قرار می دهد و ایمنی را برای آن‌ها فراهم می کند. با این وجود مصرف این محتویات در شرایط طبیعی گاهی سوختگی گیاه را به وجود می آورد و خسارت وارد می کند. انواعی از گیاهان زینتی مثل شفلرا که نسبت به حشره‌کش حساسیت نشان می دهد به آسانی آسیب می‌بینند. علاوه براین از جمله ترکیباتی که باعث سوختگی در گیاهان زینتی می شوند جلبک‌کش‌ها، محلول های کنترل کننده‌های رشد، میکروب ها و ضد عفونی کننده‌ها هستند. این مشکل به شکل های گوناگون در گیاهان زینتی رخ می دهد که با نشانه های ناشی از کمبود عناصر اغلب اشتباه گرفته می‌شود. لذا زردی برگ‌ های نو بصورت نکروزه، سوختگی حاشیه برگ‌ها و نوک برگ ها یا سوختگی ساختار میان رگبرگ‌ها دیده می‌شود. سوختگی ‌های تماسی به شکل لکه‌دار شدن روی برگ با لکه‌هایی که در آن‌ها قطره های سم خشک شده بسیار رایج است.

در صورت نیاز به دریافت راهنمایی بیشتر و مشاوره رایگان می‌توانید با بازار روز ایرانیان و کارشناسان با تجربه این مجموعه در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *