View more
راهنمای خرید سبزیجات و میوه‌های سالم

راهنمای خرید سبزیجات و میوه‌های سالم

قطعا می‌دانید که یکی از مسائلی که در تغذیه ما نقش حیاتی دارد تغذیه است. بنابراین در خرید سبزیجات و میوه‌ها و سایر مواد خوارکی باید دقت زیادی به خرج داد و به نکته‌هایی در حین خرید توجه کرد.

در این مقاله از بازار روز ایرانیان قصد داریم به راهنمای خرید سبزیجات و میوه‌های سالم بپردازیم.

راهنمای خرید سبزیجات و میوه‌ها

در میدان‌های میوه و تره‌بار میوه فروشی‌ها و فروشگاه‌های آنلاین میوه؛ اکثر میوه و سبزیجات با تعرفه‌های گوناگون فروخته می‌شوند. بیشتر افراد فکر می‌کنند میوه‌هایی که در تره بار ارائه می‌شوند از سطح کیفی پایین‌تری برخوردارند چون درهم و ریزتر است اما میوه‌فروشی‌ها، میوه‌های مجلسی‌تر و دست چین شده را ارائه می‌دهند.

در رابطه با فروشگاه‌های اینترنتی میوه نیز برخی افراد همچنان اعتماد ندارند و براین باورند که محصول باکیفیتی در اختیار آن‌ها قرار داده نمی‌شود و برخی نیز گمان می کنند مبلغ گزافی از آن‌ها گرفته می‌شود.

دسته‌بندی میوه‌ها و سبزیجات از نظر روش مصرف و عرضه

این دسته از مواد خوراکی در 3 دسته کلی، سبزیجات و میوه‌های فصل، سبزیجات و میوه‌های نگهداری شده در انبار و سبزیجات و میوه‌های گلخانه‌ای قرار می‌گیرند.

تفاوت سبزیجات و میوه‌ها از لحاظ سلامت و تغذیه

همانطور که از اسم سبزیجات و میوه‌های فصل مشخص است آن‌ها در فصل مربوط به خود کاشته و به بازار وارد می‌‍‌‌شوند خاصیت ویتامینی و املاح بیشتری نسبت به میوه و سبزیجات نگهداری شده در انبار دارند.

محصولاتی که در انبار نگهداری شده‌اند زمان کمتری در مقابل آفتاب بوده و نارس چیده شده‌اند.

یعنی محصولاتی که به صورت نارس چیده می‌شوند و انبار شده تا توسط گازهای شیمیایی پخته شوند و گاها مواد افزودنی به آن‌ها زده می‌شود تا برای مدت بیشتری بمانند اما در سبزیجات و میوه‌های فصل از افزودنی‌ها و گازهای مصنوعی مانند اتیلن استفاده نمی‌شود.

درضمن این مواد افزودنی برای بدن ضرر دارد و می‌تواند بافت DNA سلولی را تغییر دهد و برای رشد و افزایش سلول‌های جهش یافته زمینه‌سازی کند و گاهی باعث به وجود آمدن سرطان شود.

خرید میوه و سبزیجات گلخانه‌ای

محصولات گلخانه‌ای در فصل خود کاشته نمی‌شوند. برای مثال گوجه فرنگی در فصول سرد سال فقط در گلخانه به بار می‌آید. سطح تابش اشعه خورشید به این محصولات گلخانه‌ای کم است و به‌همین خاطر ارزش تغذیه‌ای آن‌ها در مقایسه با سایر میوه‌های فصل کمتر است.

میوه‌های گلخانه‌ای

دلیل درشت‌تر و زیباتر بودن میوه‌های گلخانه‌ای چیست؟

در شرایط خاص گاهی اوقات استفاده از سموم و آفت‌کش‌ها یا تغییر ژنتیک سبب بزرگ و بهتر شدن ظاهر محصولات گلخانه‌ای می‌شود اما مزه آن‌ها عوض می‌شود و به عبارتی بی‌مزه می‌شود.

زمانی که میوه‌ای تغییر ژنتیکی می‌شود مدت زمان دوام آن روی بوته طولانی می‌شود و هر اندازه میوه بیشتر بماند، از ارزش غذایی آن بیشتر کاسته خواهد شد. از طرفی به دلیل اصلاح ژنتیکی بافت میوه، پس از مصرف ممکن است اختلالات گوارشی ایجاد کند.

میوه‌های فصل که تغییر ژنتیکی نداشته‌اند دارای فیبر بیشتری هستند لذا در آماده‌سازی معده به منظور رشد میکروارگانیسم‌های مفید در سیستم گوارش و در تسهیل هضم غذا نقش موثری دارند.

بنابراین خرید سبزیجات و میوه‌های گلخانه‌ای علی‌رغم ظاهر دلفریبی که دارند به هیچ وجه برای سلامتی ما مفید نیستند!

چرا میوه‌های زیبا و درشت طرفدار بیشتری دارند؟

اکثر ما بزرگ‌ترها علاوه براینکه در رابطه با تربیت فرزندانمان اشتباهاتی را مرتکب می‌شویم، از لحاظ شناختی نیز اطلاعات نادرستی به کوچک‌ترها منتقل می‌کنیم.

زمانی که کودکان می‌خواهند میوه‌ای کوچک یا نافرم را بگیرند، به سرعت از دست او گرفته و به جای آن میوه‌ای بزرگ‌تر و زیباتر به او خواهیم داد. در حین خرید سبزیجات و میوه‌ها نیز دنبال این هستیم که علاوه بر مهمان برای خودمان نیز میوه‌های زیباتر و بزرگ‌تر بگیریم و این موضوع را فراموش می‌کنیم که ممکن است میوه‌های کوچک‌تر از مزه، عطر و خاصیت غذایی بیشتری بهرمند باشند.

بچه‌های ما با این اطلاعات که محصولاتی را باید تهیه کنند که خوش فرم و زیبا هستند، بزرگ می‌شود و در آخر به نتیجه این می‌شود که وزیر سابق جهاد کشاورزی، بگوید کمتر از نیمی از میوه‌های بار آمده در کشور هدر می‌رود که بخش چشمگیری از این هدردهی به فرم ظاهری میوه‌ها وابسته است.

درست است که در حین خرید سبزیجات و میوه‌ها ظاهر آن ها اهمیت دارد اما بزرگی آن نه! محصول باید از لحاظ ظاهر، ساختار و عطر و مزه کاملا ارگانیک باشد.

هرسال ده ها تن میوه و سبزیجات در کل دنیا فقط به این خاطر که از نظر زیبایی شناسی با دیدگاه عمومی از ظاهری که محصول باید داشته باشد، فرق می‌کنند، به عنوان زباله دور ریخته می‌شوند. درصورتی که ما موفق شویم این دسته میوه‌ها و سبزیجات را تهیه و مورد استفاده قرار دهیم، دور ریختنی‌های غیرضروری کمتری ایجاد می‌شود.

محصولات طبیعی کشاورزی

محصولات طبیعی کشاورزی
در صورتی که از طبیعی بودن میوه‌ها و سبزیجات اطمینان حاصل کنیم ارزش غذایی بالاتری نسبت به دیگر میوه‌ها دارند و بهترند.

میوه طبیعی میوه‌ای است که از سه سال پیش در تولید آن هیچ نوع کود و سمی مصرف نشده باشد، دارای تغییر ژنتیکی نباشد و در پروسه کاشت و برداشت آن سموم و آفت کش استفاده نشده باشد.

محصولات طبیعی دارای فرم، سایز، رنگ، ساختار طبیعی و طعم خوبی هستند و از گاز مصنوعی برای پخته شدن این میوه ها استفاده نخواهد شد.

در فروشگاه میوه، قسمت هایی برای میوه های طبیعی وجود دارد اما جای تاسف دارد زیرا زمانی که به برچسب میوه دقت می کنید، می بینید که فقط روی 1 یا 2 محصول برچسب طبیعی زده شده و سایر محصولات در حقیقت محصولات گلخانه‌ای دستچین شده هستند.

محصولات طبیعی ظاهر و سایز واقعی خود را دارند اما میوه‌های غیرطبیعی اصلاح ژنتیکی داشته و درشت‌تر و زیباتر به نظر می‌رسند.

نکات مهم در خرید سبزیجات و میوه‌ها:

میوه‌های خراب، لک دار، بریده و شکسته ارزش غذایی بسیار کمی دارند بنابراین آن‌ها را نخرید.

اولویت شما خرید میوه‌های خیلی بزرگ نباشد. میوه‌هایی با سایز طبیعی تهیه کنید. بیش از حد درشت بودن میوه‌ها نشان دهنده مصرف کود و سم حاوی نیترات زیاد است که سرطان زاست.

میوه‌های انبار شده به دلیل نارس چیده شدن، خاصیت زیادی  ندارند بنابراین اولویت شما خرید میوه‌های فصل باشد.

تا حد امکان میوه و سبزیجات گلخانه‌ای مصرف نکنید چراکه نور خورشید به آن‌ها نتابیده و ویتامین زیادی ندارند.

با خرید ریز و خرید عمده سبزیجات و میوه‌ها از بازار روز ایرانیان :

یک خرید دلچسب اینترنتی از فروشگاه آنلاین میوه به شکل غیرحضوری را تجربه نمایید.

در کوتاه‌ترین بازه زمانی ممکن سبزی یا میوه دستچین شده خود را  از فروشگاه اینترنتی بخرید و لذت خرید بی واسطه را تجربه کنید.

بعد از نخستین خرید متوجه می‌شوید که در زمان و هزینه‌هایتان صرفه جویی نموده‌اید.

در راستای کم شدن ترافیک و آلودگی هوا گامی بلند برداشته‌اید.

از امتیازات و تخفیفات بسیار بهره‌مند خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *