View more
دلیل بیماری گیاه سانسوریا چیست؟

دلیل بیماری گیاه سانسوریا چیست؟

 یکی از گیاهان زیبا که مقاومت بالایی دارد، گیاه سانسوریا است که بیماری و خراب شدن آن بسیار کم پیش می‌آید اما شاید بخواهید بدانید دلیل بیماری گیاه سانسوریا چیست؟ یا چرا این گیاه زرد، چروک و لوله می‌شود چگونه می‌توان گیاه سانسوریا بیمار را درمان نمود، با این مقاله از بازار روز ایرانیان همراه باشید تا پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

مشکلات و بیماری گیاه سانسوریا

زرد شدن سانسوریا چه دلیلی دارد؟

اگر نور محیط به اندازه نباشد و یا عناصر سودمند خاک از بین رفته باشد احتمال زرد شدن برگ های سانسوریا وجود دارد. در این شرایط آن را به محل پر نور تری ببرید و نیز از کودهای تقویت کننده طبق دستور مصرف آن استفاده نمایید.

دلیل بیماری گیاه سانسوریا چیست و چرا نوک گیاه خشک می‌شود؟

این مشکل می‌تواند بیانگر این باشد که گیاه تشنه است و آب کافی به آن داده نمیشود که در این شرایط باید نظم خاصی به آبیاری گیاه دهید و هر زمان سطح خاک به اندازه یک سانتی متر خشک شد، سانسوریا را حسابی سیراب کنید.

همچنین خشکی نوک برگ سانسوریا می تواند نشان دهنده دمای بالای محیط باشد. بهتر است گاها به اطراف گیاه به طوری که هیچ آبی روی برگ های گیاه پاشیده نشود، اب اسپری شود تا رطوبت موردنیاز گیاه تامین شود و دمای مناسب برای گیاه سانسوریا ایجاد شود.

درضمن اگر نور محیط گیاه بیش از حد باشد، نوک برگ‌های سانسوریا خشک می‌شود.

 پوسیدگی برگ‌ها از محل رویش از خاک

گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا

پوسیدگی و دلیل بیماری گیاه سانسوریا چیست؟ در این شرایط خاک گلدان باتلاقی شده است، آب جمع شده در زیر گلدانی را خالی کنید و بگذارید خاک روی گلدان در فاصله میان دو آبیاری کاملا رطوبتش ازبین برود، آبیاری بعدی را با حجم کمتری انجام دهید و زهکش را چک کنید.

برگ‌های تازه سانسوریا نرم هستند و سریع از گیاه جدا می‌شوند:

این مشکل در صورتی رخ می‌دهد که گیاه بیش از حد آبیاری شود در این شرایط فقط هر بار که سطح خاک به اندازه یک سانتی متر خشک شد آن را آبیاری کنید. در ضمن در این شرایط استفاده از تقویت کننده‌ها را نیز کنترل کنید و در فصول گرم سال فاصله بین هر دو کود دهی را بیشتر نمایید و در فصول سردسال کود ندهید تا به مرور برگ‌های گیاه محکم شود و سلامتی خود را به دست آورد.

ایجاد لکه‌های قهوه‌ای در کناره های برگ سانسوریا

اگر گیاه به یک منبع گرمایشی نزدیک باشد این مشکل برایش ایجاد می شود و بهتر است آن را به محیط خنک تر منتقل کنید. البته تغییرات نباید یک مرتبه زیاد باشد و به گیاه شوک وارد شود، در این صورت کلا از بین می رود.

دلیل لوله شدن برگ سانسوریا چیست؟

این گیاه به هر چیزی به اندازه متعادل نیاز دارد، به عبارتی دمای زیاد یا دمای کم، نور کم یا نور زیاد، آبیاری کم و آبیاری زیاد را نمی پسندد. درصورتی که لوله شدن برگ های سانسوریا را شاهد بودید بدانید دلیلش از سه حالت گفته شده خارج نیست و باید همه شرایط را بررسی کنید. این گیاه باید در محیطی باشد که حداکثر دما بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد باشد. بهتر است این گیاه در خانه در معرض نور غیر مستقیم باشد نه نور مستقیم خورشید.

سیاه شدن برگ‌های سانسوریا

اگر گیاه در محیطی باشد که دمای آن بیش از حد کم باشد یا بیش از حد دما بالا باشد، برگ های آن سیاه می‌شوند و گاها از پیاز جدا خواهند شد. اگر سانسوریا سالم است و فقط قسمت بالای گیاه به طرف پایین خم می شود یعنی محیط برای گیاه گرم است و بهتر است دمای محیط کم شود.

دلیل شمشیری شدن گیاه سانسوریا چیست؟

گیاه برای اینکه به شما نشان دهد که عوامل محیطی برای آن مناسب و سازگار نیست از خود واکنش نشان می دهد و برگ ها خود را جمع کرده و نازک می شود. بنابراین باید عوامل محیطی مورد بررسی قرار گیرد.

چرا ریشه سانسوریا پوسیده می‌شود؟

سانسوریا

سانسوریا

آبیاری بیش از حد باعث بیماری‌های قارچی و پوسیدگی ریشه این گیاه می‌شود. بروز لکه‌های دودی و قهوه ای بر روی برگ‌ها و شل شدن آن‌ها نشان دهنده پوسیدگی ریشه است.

در این شرایط باید گل را از خاک در آورده و برگ‌ها و ریشه‌های پوسیده را تفکیک نمایید و دوباره آن را بکارید و خاک و زهکش را مورد بررسی قرار دهید تا آب به راحتی عبور کند و برای پیشگیری از سرایت بیماری به سایر بخش‌های گیاه تلاش کنید درحین آبیاری برگ‌ها مرطوب نشوند و میان دو آبیاری دقت کنید که رویه خاک کاملا خشک شود.

مشکل قارچی لکه برگی سانسوریا

زمانی که روی برگ‌های جوان ابتدا زخم‌های آبدار قهوه‌ای با حاشیه زرد رنگ ایجاد می‌شود نشان دهنده یک مشکل قارچی لکه برگی است. اگر بیماری شدت یابد و لکه‌ها به هم وصل شوند برگ از بین می‌رود. در صورت نیاز باید از سموم قارچ‌کش استفاده نمود و محیط گیاه نباید مرطوب باشد. همچنین تهویه مناسبی برای محیط لازم است.

آفت شپشک آرد آلود

این آفت از شیره‌ی گیاهان تغذیه می‌کند و باعث ضعیف شدن آن ها می‌شود. درنتیجه گیاه زرد و بد شکل خواهد شد و اگر پیشگیری نشود برگ‌ها خم شده و به مرور جدا می‌شوند. درصورتی که تعداد آفات زیاد نیست با کمک یک پارچه نخی نمناک آن‌ها را از روی سانسوریا بردارید اما درصورتی که تعداد زیاد است پس ازبین بردن فیزیکی حتماً از سموم تماسی برای سمپاشی استفاده نمایید.

درصورتی که به سموم و یا کودهای تقویت کننده برای مراقبت از گیاهان خود نیاز داشتید می‌توانید روی بازار روز ایرانیان حساب کنید و لذت خرید بی واسطه را تجربه نمایید.

همچنین در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی های بیشتر در رابطه با اینکه دلیل بیماری گیاه سانسوریا چیست؟ و همچنین مراقبت از گل و گیاهان خود با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *