View more
بهترین صنایع دستی ایران که در دنیا رقیب ندارند

بهترین صنایع دستی ایران که در دنیا رقیب ندارند

بهترین صنایع دستی ایران: در فرهنگ و تاریخ هر سرزمینی، هویت آن سرزمین و مردمانش نهفته است. کشور ما تمدنی گران بها و بسیار عمیق را در بین تمام کشورهای دنیا داراست. در بین آثار تاریخی و هنری، بهترین صنایع دستی ایران که در دنیا رقیب ندارند نقش اصلی را در جلوه باشکوه تمدن ایران دارند و نمایی از فرهنگ بومی و ملی را به نمایش جهان می گذارند.

در این مقاله از بازار روز ایرانیان قصد داریم به صورت جامع و مفید با بهترین صنایع دستی ایران که در دنیا رقیب ندارند و شهرت آن‌ها آوازه جهان است آشنا شویم.

صنایع دستی به چه معناست؟

در مجموع استفاده از هنر دست انسان به وسیله لوازم اولیه و مواد بومی، که منجر به تولید یک صنعت هنری می شود را صنایع دستی می گویند.

تفاوت هنرهای دستی با کلیه محصولات مدرن بسیار زیاد است، این صنایع دستی علاوه براینکه از نظر فرایند تولیدی با سایر محصولات فرق دارند، بلکه القا کننده دیدگاهی متفاوت به علاقمندان این هنر است. اما برجسته بودن این هنر با محصولات مدرن در فرایند تولید خلاصه نمی شود و بازتاب کننده عوامل دیگری مثل فرهنگ ویژه آن هنر و نحوه تفکر و سابقه فرهنگی آن ناحیه که آنجا، هنرهای دستی موردنظر ریشه دارد نیز می باشد به گونه ای که، هنر های دستی را نه در قالب یک محصول، بلکه در قالب یک تبادل اعتبار ملی و فرهنگی القا می کنند.

ایران با بهرمندی از فرهنگی ثروتمند و تاریخی بسیار عمیق در مرسوم نمودن صنعت هنری از قرن های پیش تابحال پیشرو بوده است، به گونه ای که هنر صنایع دستی در سه هزار نوع مختلف هنری در ایران ثبت شده است.

خصوصیات صنایع دستی:

 • هر هنری یک‌سری خصوصیاتی را بسته به چهارچوب‌های تعیین شده در سازمان ثبت بین المللی داراست، در ادامه ویژگی‌های بهترین صنایع دستی ایران که در دنیا رقیب ندارند برمی‌شماریم:
 • انجام بخشی از پروسه مهم تولید با دست، لوازم و ابزار های دستی.
 • حضور تاثیرگذار و پویای انسان در تولید و نقش متنوع دادن به هنر و پیاده نمودن طرح های گوناگون در گام تولید محصولات جورواجور هنری
 • تولید و یا استفاده از مواد اولیه بومی
 • استفاده از اصول فرهنگی و تولید نقش های فرهنگی بومی و ملی
 • قیمت مناسب در مقایسه با ارزش آن نسبت به سایر محصولات
 • امکان فراهم شدن زمینه های توسعه تولیدی در مناطق مشابه بومی
 • امکان انتقال فرایند تولید همچون شاگرد و استادی

معرفی بهترین صنایع دستی ایران که در دنیا رقیب ندارند

در این صنعت بسته به تفاوت های گوناگون در ابعاد و نوع این هنرهای دستی از دیدگاه وزارت ثبت جهانی، در ردیف های گوناگون قرار دارند اما بهترین بهترین صنایع دستی ایران که در دنیا رقیب ندارند کدامند؟

در بین سیل بزرگی از هنر صنایع دستی، برخی از این صنایع به طور خاصی توجه مخاطبان و مشتاقان به صنایع دستی ایرانی و جهانی را جلب می کند که در ادامه مقاله بازار روز ایرانیان آن ها را معرفی می کنیم:

فرش‌های دستباف ایرانی

فرش‌های دستباف ایرانی

فرش‌های دستباف ایرانی

از زمان باستان تابحال فرش دستباف و گلیم علامت کشور و مردم ایران بوده است و این مشهور بودن ریشه در پذیرش فرش دستباف ایرانی به عنوان بهترین و با کیفیت ترین فرش در سطح بین الملل دارد.

این فرش ها با نقش خاص و با تکیه بر رسم طرح های خارق العاده و گاها قومی و ملی در قرن ۱۷ به سقف شکوفایی خود رسید و این موضوع امروزه فرش های دستباف ایرانی همچون گلیم، جاجیم، فرش و قالیچه ها را در صف یکی از بهترین آثار صنایع دستی دنیا قرار داده است.

ظروف مسی ایرانی

ظروف مسی ایرانی

ظرف‌های مسی و شیشه‌ای

از قدیمی‌ترین فناوری های مردم ایران می توان به تکنولوژی تولید ظرف های مسی و شیشه‌ای و فرم دهی در قرن های گذشته با طراحی منحصربه فرد اشاره کرد.

شیشه گری علاوه بر کشور ما، در سایر نقاط دنیا نیز نخستین فناوری پیشرفته ساخته دست انسان به شمار می آید که مردم ایران از در این فناوری، پیشرو بودند، و آثار این شیشه در سطح بین المللی نیز به اسم ایرانیان ثبت شده است.

هرچند دوران شکوفایی این هنر را بعد از فراز و نشیب های فراوان می توان در زمان سلجوقیان یافت.

ظروف مسی نیز با بهرمندی از خصوصیات مختلف از پزشکی گرفته تا هنری، از گذشته تابحال جز صنایع دستی بسیار دوست داشتنی هستند که کشور ما در این صنعت نقش موثری داراست.

 

ظروف سرامیک و سفال ایرانی

ظروف سرامیک و سفال ایرانی

یکی از بهترین صنایع دستی ایران که در دنیا رقیب ندارند، سرامیک و سفال هستند که استفاده از آن‌ها در تولید ابزار دکوری و کارآمد در دنیا باعث محبوبیت آن ها شده است.

هنر سفال و سفالگری با تولید ظروف گلی ایجاد شده است و قدمت آن به ده هزار سال پیش برمی گردد. اولین کارگاه سفالگری دنیا در شوش ساخته شد.

معرق کاری کاشی نیز دارای نقش و رنگ بندی دقیقی است و در حال حاضر با اکثر نشانه های تاریخی مزین شده است.

معرق‌کاری و میناکاری

معرق‌کاری و میناکاری

معرق‌کاری و میناکاری:

با هنر مینا کاری اکثرا آشنایی دارید و می دانید که این هنر ها چشم هر بیننده را به خود خیره می کند. کشور ما حکم صادر کننده اصلی محصولات میناکاری شده و چوب های طراحی شده را به خود اختصاص داده است.

زیورآلات باستانی

زیورآلات باستانی

زیورآلات باستانی:

از قدیم یکی از صنایع محبوب ایرانیان فلزهای گران بها و البته بسیار زیبا بوده است.

تولید و ساخت انواع زیورآلات با نقش های مختلف و سبک و سیاق فرهنگ و هنر بومی در شهر های غربی و جنوبی ایران رایج بوده است. در گذشته آن ها را با لباس محلی خود ترکیب کرده و مورد استفاده قرار می دادند چراکه در آداب و رسوم و نشانه اقوام متفاوت ایرانی نقش موثری داشت.

 • سایر صنایع دستی برتر ایرانی:
 • قلاب دوزی
 • سرمه دوزی
 • خاتم کاری
 • توليد فرآورده‌هاي پوست و چرم
 • ملیله کاری
 • نمد مالی
 • حصیر بافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *